Чи можна буде не працювати, а отримувати гроші просто так?

💰 Бідність є однією з системних проблем на шляху до справедливого і щасливого людства. Одне із запропонованих рішень – введення безумовного базового доходу, тобто фіксованих виплат всім і кожному.

Останні 20 років експерименти проводилися в США, Індії, Фінляндії, Канаді, Іспанії, Намібії, Кенії та ін. Робилося все з єдиною метою: з’ясувати як змінюється життя людей, звільнених від необхідності добувати собі засоби до існування.

Обнадійливі дані були отримані при старті з низької бази. У Кенії 20 тис. чоловік в 40 селах 12 років отримували +$ 22 в місяць. В результаті жителі стали здоровішими і спокійнішими, відмовилися від шкідливих залежностей, додаткові доходи відправили на освіту, будинки і свій бізнес. При зростанні локального ВВП на чверть, інфляція не перевищила 1%.

В Кенії та Індії фінансова допомога тестувалася як екстрена допомога для розриву економічного зашморгу: з бідних сімей виходять неосвічені люди, які створюють нові бідні сім’ї.

У розвинених країнах ліві мрійники шукають можливість зробити людину вільною, креативною і щасливою. Реалізувати себе, не побоюючись фінансових невдач.

В Канаді та Іспанії у випробовуваних знизився рівень стресу, в США 12% змінили роботу на навчання. У Фінляндії та Канаді підтвердилися побоювання ефекту гамака: при отриманні благ без зусиль, мотивація до діяльності впала. Але там працювали з групами ризику: безробітними і соціально незахищеними. До речі, новий німецький експеримент з виплатою € 1200 буде націлений на людей середнього класу.

Пандемія дозволила краєм ока поглянути на фіндопомогу не в рамках експерименту, а в масштабах економік. США просто розкидала трильйони з вертольотів, ЄС покривав до 80% зарплат для замкнених по домівках. Але всього за рік держборг виріс так, що країнам тепер доведеться економити багато років.

Читайте також:  Індустрія смерті проігнорувала кризу

На Алясці і в ряді арабських країн громадяни отримують виплати з місцевих нафтових фондів, тому що грошей багато, а людей мало. В Україні виплачували по 8 тис. гривень тим, хто не мав можливість працювати і змушений був закритися на карантин, але все одно це не покрило величезні втрати підприємців.

Фіндопомогу при ряді умов можуть собі дозволити невеликі європейські країни. Коли швейцарцям запропонували по ₣ 2500 , але при підвищенні податків і припинення всіх соціальних програм, вони дружно відмовилися від ідеї.

Ніяке збільшення податків з корпорацій і багатих на 10%, не дозволить справедливо розподілити доходи по суспільству. Тим більше якщо мислити не в масштабах національних кордонів, а про населення планети в цілому. По крайній мірі, до появи “халявної” енергії і практично безкоштовних ресурсів.

Вікторія Тарнова
Вікторія Тарнова
Прихильник довготривалих торгів та надійних стратегій. Незалежний аналітик. Вважає криптовалюти меккою для інвестора. Редактор "SellBuy"
spot_img
spot_img

Останні статті