Чи можна вирішити світовий житловий дефіцит

🏠 Глобальний індекс цін на житло перевершив пік 2008 року, за рік показавши зростання в 10%. Акції сектора виросли на 23%. Все цілком передбачувано – при зростанні інфляції нерухомість стандартно приваблює інвесторів, виступаючи захисним активом, де важлива не прибутковість, а збереження вартості.

Тим не менш, ринок очевидно сильно перегрітий, з локальними бульбашками в розвинених країнах. Їх лопання і різке падіння цін на житло раніше спровокувало чверть економічних криз в світі. Зараз уразливості в системі, що призвели до краху 2008 року, закриті і по ідеї не повинні повторитися.

Проблема ринку не в коливаннях цін на квадратні метри або деривативи. Тренд останніх десятиліть в тому, що нерухомість дорожчає швидше, ніж ростуть зарплати. Навіть в розвинутих країнах люди, що народилися після 1980-го, все частіше не можуть дозволити собі купівлю квартири або будинку.

Темпи будівництва зростають, але проблема в пропозиції хороших місць, а не будинків. Дорога річ – це не дах над головою, а що вона є там, де хочеться жити. При концентрації робочих місць в невеликих міських локаціях, природно підвищення в них цін на покупку та оренду.

Міста ростуть по далеко не оптимальним планам, щільність забудови залежить від безлічі факторів, все це веде до хронічного дефіциту площ в ключових локаціях. А оскільки місце життя здебільшого визначаєтьс доходами, то елітні райони і міські околиці розділяє не тільки економічна, а й соціальна прірва.

Читайте також:  В Instagram та Facebook різко виріс ринок підробок

Навіть в ЄС і США зростає кількість бездомних і людей, що балансують на цій межі. У кожного п’ятого на житло йде більш 40% доходу. Зростання пропозиції не особливо впливає на ціни – хороше нове житло швидше куплять багаті інвестори, ніж люди з невеликим достатком.

В Україні почала діяти Державна програма «Доступна іпотека 7%», що розроблялася Мінфіном з метою здешевлення вартості іпотечних кредитів для широкого кола громадян України. У реальності ж – не так багато сімей можуть зараз отримати такі дешеві кредити, оскільки перелік задіяних банків-учасників обмежений (кількість має бути розширена до 25), та й вимоги для отримання часто нереальні.

Хоча світової житловий дефіцит стосується 1.5 млрд людей, є приводи для оптимізму. Недавні події задають тренд на віддалену роботу, що дає більше свободи при виборі місця для життя. Технології на кшталт 3D друку і модульної збірки дозволяють будувати гарні будинки недорого і швидко. Плюс штучний інтелект відмінно показує себе при плануванні інфраструктури та розширення житлових районів.

Вікторія Тарнова
Вікторія Тарнова
Прихильник довготривалих торгів та надійних стратегій. Незалежний аналітик. Вважає криптовалюти меккою для інвестора. Редактор "SellBuy"
spot_img
spot_img

Останні статті