додому Аналітика Чи можна вирішити світовий житловий дефіцит

Чи можна вирішити світовий житловий дефіцит

🏠 Глобальний індекс цін на житло перевершив пік 2008 року, за рік показавши зростання в 10%. Акції сектора виросли на 23%. Все цілком передбачувано – при зростанні інфляції нерухомість стандартно приваблює інвесторів, виступаючи захисним активом, де важлива не прибутковість, а збереження вартості.

Тим не менш, ринок очевидно сильно перегрітий, з локальними бульбашками в розвинених країнах. Їх лопання і різке падіння цін на житло раніше спровокувало чверть економічних криз в світі. Зараз уразливості в системі, що призвели до краху 2008 року, закриті і по ідеї не повинні повторитися.

Проблема ринку не в коливаннях цін на квадратні метри або деривативи. Тренд останніх десятиліть в тому, що нерухомість дорожчає швидше, ніж ростуть зарплати. Навіть в розвинутих країнах люди, що народилися після 1980-го, все частіше не можуть дозволити собі купівлю квартири або будинку.

Темпи будівництва зростають, але проблема в пропозиції хороших місць, а не будинків. Дорога річ – це не дах над головою, а що вона є там, де хочеться жити. При концентрації робочих місць в невеликих міських локаціях, природно підвищення в них цін на покупку та оренду.

Міста ростуть по далеко не оптимальним планам, щільність забудови залежить від безлічі факторів, все це веде до хронічного дефіциту площ в ключових локаціях. А оскільки місце життя здебільшого визначаєтьс доходами, то елітні райони і міські околиці розділяє не тільки економічна, а й соціальна прірва.

Навіть в ЄС і США зростає кількість бездомних і людей, що балансують на цій межі. У кожного п’ятого на житло йде більш 40% доходу. Зростання пропозиції не особливо впливає на ціни – хороше нове житло швидше куплять багаті інвестори, ніж люди з невеликим достатком.

В Україні почала діяти Державна програма «Доступна іпотека 7%», що розроблялася Мінфіном з метою здешевлення вартості іпотечних кредитів для широкого кола громадян України. У реальності ж – не так багато сімей можуть зараз отримати такі дешеві кредити, оскільки перелік задіяних банків-учасників обмежений (кількість має бути розширена до 25), та й вимоги для отримання часто нереальні.

Хоча світової житловий дефіцит стосується 1.5 млрд людей, є приводи для оптимізму. Недавні події задають тренд на віддалену роботу, що дає більше свободи при виборі місця для життя. Технології на кшталт 3D друку і модульної збірки дозволяють будувати гарні будинки недорого і швидко. Плюс штучний інтелект відмінно показує себе при плануванні інфраструктури та розширення житлових районів.

Posting....
Exit mobile version