Додому Аналітика Патентні війни і монополія Big Pharma

Патентні війни і монополія Big Pharma

272

💊 Жодні випущені ліки не давали такого прибутку, як вакцина Pfizer ($ 26 млрд в 2021 році). Глобальні витрати на всі вакцини перевищать $ 157 млрд до 2025 року. Плюс ще $ 5.5 млрд. в рік на противірусні.

Більше того, фарм компанії активно натякають на необхідність щорічної вакцинації.

Фармацевтичний ринок виросте до $ 1.27 трлн. в цьому році, $ 851 млрд з яких припадає на 50 корпорацій, так званої Біг Фарма (Big Pharma). До речі, всього 20 років тому ринок оцінювався втричі дешевше – $ 390 млрд.

Динаміка зростання вартості акцій компанії Pfizer з 2011 року

Динаміка зростання вартості акцій компанії Novartis AG з 2011 року

Динаміка зростання вартості акцій компанії Merck з 2011 року

Динаміка зростання вартості акцій компанії Johnson & Johnson з 2011 року

Причина такого зростання вартості криється в першій проблемі фармринку – патенти.

Розробка препарату-блокбастера в середньому коштує понад $ 2,7 млрд, але після його випуску є всього кілька років, щоб повернути інвестиції. Рішення: завищити ціни, а потім усіма хитрощами продовжувати патент.

Комісія по Федеральної торгівлі (FTC) зараз розслідує монополізацію ринку на тлі зростання цін на ліки. Напевно, щоб дізнатися очевидну річ: патенти захищають не інновації, а біг фарму від конкурентів, гальмують національні фармкомпанії і виробництво доступних “дженериків”.

Друга проблема – корпоративна конкуренція за нові розробки.

Біг фарма купує біотех стартапи ранній стадії за мільярди, з готовими ліками – за десятки. Astra Zeneca придбала за $ 39 млрд Alexion, з ліками від рідкісного захворювання крові за $ 500 тис. в рік. Спіраль зростання цін невпинно розкручується.

Читайте також:  Країни, які заборонили криптовалюту: розбираємося в причинах

Третя проблема – закритість біг фарми.

Наприклад, відкритих даних про клінічні випробування і виробництво найзнаменитішої вакцини немає (і не буде). Нагадаю, що до цього Pfizer ловили на підкупі держчиновників. А раніше, він виплачував компенсації за загиблих нігерійських дітей, на яких нелегально тестував ліки.

У теорії, за ринком стежить Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ). На практиці вона спонсорується тією ж біг фармою і періодично трапляється на лобіюванні.

Пам’ятаєте глобальну епідемію свинячого грипу, яка забрала майже тисячу життів? ВООЗ умовив країни ЄС закупити вакцину від неї на $ 5.1 млрд.

А що далі?

Уже зараз корпорації йдуть в космос: генна терапія, CART, CRISPR білки, моноклональні антитіла тощо. При розвитку технологій і машинного навчання, вже в доступному для огляду майбутньому з’являться ефективні ліки практично від усіх захворювань, в тому числі від старості. І ще через пару десятиліть вони навіть стануть доступні звичайним людям. І хтось на цьому заробить гроші. Чималі.