Sharing економіка: революційне повернення в минуле

🗺️ Економіка спільного використання (або Sharing економіка) – це практика загального доступу до товарів і послуг, що виникла на стику ідеології і логіки. Розрекламований каршерінг займає лише 5% від угод, решта припадає на оренду всього – від житла до одягу, книги, товарний бартер, фріланс, P2P кредити і т.д.

Два головних драйвера шерингу – мода і бідність.

Ідеї ​​про доступ переважає над володінням і шкоду надлишкового споживання добре прижилися в молодіжному тренді. Для жителів бідних країн це звучить як знущання, але там використовується інший мотиватор: це дозволяє серйозно економити.

Лідер – Китай, він займає майже третину світового ринку з оборотом в $ 520 млрд (+ 10% в рік). В ЄС і США кожен другий хоча б раз брав участь в шерінгу.

Громадське користування, суборенда і підробіток відомі з часів Стародавнього Єгипту. Але соціал- і еко- одержимість перетворили шеринг в приклад належної поведінки: 60% користувачів молодше 30, переважно з великих міст (найпрогресивніша частина людства). Просунуті додатки спростили пошук і укладання угод – ось ринок і вибухнув.

Коли живеш на комісію – потрібно розширювати охоплення.

Якщо вже є база контактів – отримаєте перевагу, немає – інвестуйте все в експансію. Uber, Lyft, Airbnb, DoorDash і т.д при дикому зростання завжди терпіли хронічні збитки.

Суперплатформи – лідери ринку, ведуть зараз звичайну для монополій життя. Довільне ціноутворення, перенесення ризиків на клієнтів, робочі конфлікти і вкрай неспортивне ставлення до конкурентів. На суміші хайпу, скандалів, каламутній монетизації і блискучих перспектив капіталізація у компаній скаче на десятків мільярдів.

Розвиток шерингу розширює клієнтську базу виробників і дуже багатьом людям підвищує якість життя. Але є і противники цього, оскільки спільні помешкання з десятком кімнат при загальній кухні, громадські городи з роботою за їжу, чужий одяг, відмова від будинку і особистого автомобіля – все це викликає переважно негативні асоціації.

Читайте також:  Патентні війни і монополія Big Pharma

А як ставитеся до цього ви?

Вікторія Тарнова
Вікторія Тарнова
Прихильник довготривалих торгів та надійних стратегій. Незалежний аналітик. Вважає криптовалюти меккою для інвестора. Редактор "SellBuy"

Останні статті