Додому Криптовалюта Що таке NFT? Посібник по невзаємозамінним токенам для чайників

Що таке NFT? Посібник по невзаємозамінним токенам для чайників

511

Невзаємозамінні токени (NFT, Non-Fungible Token) – найгарячіший тренд за останні пару місяців. Ми зібрали усе, що вам потрібно знати про них.

Із створенням біткойнів ще в 2009 році Сатоші Накамото, мабуть, ніколи не здогадувався, що згодом світ купуватиме цифрові колекційні криптовалюти (CryptoKitties), панки, хеш-маски, музику знаменитостей тощо.

Однак усе вищезазначене використовувало досить новий стандарт Ethereum для ідентифікації унікальних активів на його блокчейні – ERC-721, більш відоме як рішення для створення та передачі невзаємозамінюваних токенів.

Канадська співачка Граймс, художник Майк Вінкельман, американський відеоблогер Логан Пол, а також багато інших художників і знаменитості заробляють величезні гроші, продаючи право власності на цифрові зображення, так звані NFT.

Що таке невзаємозамінний токен (NFT)?

Ми можемо описати NFT як криптографічний токен (маркер), який однозначно визначає актив. Він може представляти як цифровий актив, такий як зображення, але може також відстежувати реальні активи, такі як будинок чи машина, або пісня, наприклад. Оскільки ви можете однозначно визначити активи, це означає, що ви також можете підтвердити право власності на зазначені активи та, крім того, довести їх справжність.

Наприклад, банкноту в 1 долар можна обміняти на іншу банкноту в 1 долар. Це робить долар США взаємозамінним активом. Незамінний об’єкт – унікальний. Його властивості не можна відтворити. Наприклад, картина Мони Лізи – єдиний у своєму роді твір мистецтва і тому не є взаємнозамінним.

Ви можете задатися питанням, навіщо нам потрібні невзаємозамінювані токени для однозначного відстеження активів? Проблема звичайних токенів, створених із використанням стандарту ERC-20 , полягає в тому, що вони діляться і можуть бути замінені.

Ми ж не хочемо, щоб ця властивість відстежувала унікальні активи. Це означало б, що ви можете розділити своє цифрове зображення або фізичний автомобіль на різні жетони та розповсюдити його. Це перемогло б ціль незамінних жетонів, оскільки ви хочете, щоб лише один із них вказував на один актив. Більше того, якщо ми можемо зробити копії токенів, однозначно визначити їх стає неможливо.

З цієї причини незамінні токени вирішують проблему взаємозамінності. Звичайний токен ERC-20 може бути замінений на будь-який інший токен ERC20. Знову ж таки, ERC-721 вирішує саме цю властивість. Тому кожен токен NFT відстежує інший актив і не може бути замінений іншим активом.

Щоб краще зрозуміти все зазначене, давайте подивимось на приклад взаємозамінності. Властивість замінюваності має найбільше значення для цифрових валют, таких як біткойн. Це дозволяє людям вільно торгувати біткойнами між собою, оскільки не має значення, яким біткойном ви володієте.

Іншими словами, NFT – це новий тип колекційного цифрового активу. Право власності записується в блокчейні – цифровій бухгалтерській книзі, аналогічній тим, на яких функціонує біткоін та інша криптовалюта. Кожен NFT – це унікальний цифровий актив, яким більше ніхто не володіє.

Однак, коли ми застосовуємо замінюваність до цифрових активів, це означає, що користувачі можуть вільно ними торгувати, і ми не можемо довести право власності на актив, оскільки ви можете обміняти їх з будь-яким іншим активом. Це проблема, якщо ми хочемо однозначно ідентифікувати активи. З цієї причини були створені незамінні токени.

Які характеристики невзаємозамінних токенів?

Отже, ми вже обговорювали важливість незамінюваності для NFT. Давайте подивимось на наступні три властивості, які роблять NFT настільки бажаними – унікальність, рідкість і неподільність.

Унікальність

Ми вже обговорювали важливість унікальності. NFT дозволяють однозначно визначити актив, надаючи метадані, що описують актив та виділяють його серед інших активів.

Наприклад, такий проект, як Decentraland, продає віртуальні шматки землі. Щоб однозначно визначити кожну ділянку землі, метадані складаються з віртуальних координат та властивостей землі, таких як відсоток землі, покритої травою, або які будівлі вона має.

Рідкість

Рідкість, яку також називають дефіцитом, є елементом, що робить NFT популярними. За допомогою традиційного ERC20 розробники токенів можуть вільно визначати обмеження для токену. Скажімо, ви хочете поставити 1000000 токенів? Так, це можливо. Хочете більше токенів? Просто збільшіть загальний обсяг пропозиції в рамках вашого смарт-контракту (різні алгоритми встановлюють різні правила щодо цієї можливості або забороняють її повністю).

За допомогою NFT неможливо нескінченно створювати нові активи. Рідкість гарантує, що ви можете визначити кожен актив лише один раз на блокчейні, що робить NFT так бажаними серед колекторів.

Хтось інший не може вдруге зареєструвати той самий актив, що робить активи рідкісними. Іншими словами, рідкість надає значення NFT, поки люди хочуть витратити на них гроші. Щоб повернутися до прикладу Decentraland, ви можете по-справжньому володіти шматочком землі в грі і торгувати нею, як справжній шматок землі.

Неподільність

Нарешті, ви не можете розділити NFT. Наприклад, ви можете володіти одним повним біткойном. Однак якщо у вас недостатньо грошей, щоб купити повний біткойн, ви можете розділити біткойн на менші номінали та придбати 1/10 біткойна. Номіновані одиниці біткойнів відомі як сатоші.

Щоб розширити цей приклад, ви не хочете дозволити користувачам купувати 10% квитка на поїзд. Іншими словами, якби біткойн мав незамінні характеристики, ви могли б придбати лише повний біткойн.

Як працюють невзаємозамінні токени?

Як згадувалося раніше, Ethereum представив стандарт ERC-721 , що дозволяє розробникам визначати унікальні активи. Він був доопрацьований 24 січня 2018 року та визначає функції контрактів Ethereum щодо його дотримання. Однак контракт метаданих ERC721 набагато цікавіший для нас, оскільки тут відбувається справжня магія.

Ми можемо вказати як назву, так і символ для NFT, який ми хочемо визначити. Крім того, ми повинні надати URI, який вказує на файл JSON , який описує унікальні властивості NFT. Файл JSON – це ще одна форма позначення даних, де ми відстежуємо такі властивості, як ім’я, опис та URL-адресу зображення для подальшого визначення NFT.

Навіщо нам невзаємозамінні токени?

NFT дуже зручні для цифрових економік. Наприклад, ігрова індустрія є справжньою домівкою для багатьох мікроекономік. Просто погляньте на такі ігри, як CS: “GO”, “League of Legends” або “Fortnite: Battle Royale”. Кожна з цих ігор містить економію внутрішньоігрових активів, якими можна торгувати серед гравців. Гравці часто отримують внутрішньоігрові активи за перемогу у грі, такі як скіни для свого аватару або наклейки на зброю.

Джерело: CSGO

Тут геймери готові платити гроші за отримання надміцної броні, щоб покращити свій ігровий досвід. Однак гравці не володіють цими активами по-справжньому, і часто гра все ще може контролювати ціну на ігрові активи або вносити зміни до певної броні, що може спричинити різке зниження її ціни. Раніше це траплялося зі скінами CSGO.

Читайте також:  Країни, які заборонили криптовалюту: розбираємося в причинах

Щоб уникнути цього:

“NFT є чудовим прикладом використання для ігрових економік, тому цифрові активи неможливо змінити, дефіцит можна контролювати, а геймер може торгувати цими цифровими активами “.

Це відкрило б можливість навіть створити міжігрові економіки, де зброя або аватар можна використовувати в різних іграх.

Крім того, децентралізований рух ідентичності також отримує вигоду від NFT, оскільки ви можете пов’язати такі фізичні властивості, як ваш будинок або автомобіль, зі своєю децентралізованою ідентифікацією, ставши справжнім підтвердженням власності, де ви можете без довіри передавати активи на світовому ринку.

Підсумовуючи, ось короткий список можливих уявлень для NFT:

  • Колекціонування
  • Мистецтво: і фізичне, і цифрове
  • Внутрішньоігрові предмети, такі як скіни або наклейки
  • Предмети у віртуальному світі, такі як клаптик землі
  • Реальні активи, такі як машини чи будинки
  • Ідентичності, такі як сертифікати або історія хвороби.

Далі перелічимо п’ять популярних проектів, що використовують NFT.

Які проекти активно використовують NFT?

Багато проектів вже запровадили NFT. Давайте подивимось на деякі найвизначніші проекти, які використовують цю технологію.

CryptoKitties

Неможливо не згадати про CryptoKitties , оскільки це був перший випадок використання NFT для потрапляння в основні медіа. Його концепція тісно пов’язана з концепцією Pokemon Go. Замість того, щоб збирати покемонів, кожен з яких має унікальні характеристики, ви можете збирати цифрових криптокотів, які мають певні характеристики. Завдяки розведенню котів ви можете створювати нових котів і так відкривати нові характеристики.

(Джерело: CryptoKitties)

Decentraland

Decentraland – це світ віртуальної реальності, в якому ви можете володіти частиною віртуальної землі. Гра дозволяє вам далі розвивати свій шматок землі або будувати речі поверх нього. Усі ці деталі зберігаються в метаданих вашого NFT. Найголовніше, що гра дозволяє торгувати віртуальною землею з іншими геймерами, щоб ви могли створювати великі віртуальні спільноти.

Гра “Gods Unchained”

Пам’ятаєте, як ви грали в карткові ігри та обмінювалися ними зі своїми друзями? Деякі колекціонери дійшли аж до переліку карток на eBay чи інших інтернет-базарах, щоб заповнити свою колекцію. Як бачите, у ті часи було непросто торгувати та збирати картки. Збирачам карток доводилося стикатися з різними невизначеностями –

  • Що робити, якщо я плачу за картку і не отримую її?
  • Що робити, якщо картка, яку я щойно купив в Інтернеті, є фальшивою?
  • Як довести право власності на картку після її придбання?

Gods Unchained створив колекційну карткову гру, де картки випускаються як NFT. Таким чином, вирішення всіх вищезазначених проблем, оскільки право власності на картки може бути передане цифровим способом, і ви можете перевірити справжність кожної картки. Крім того, ви можете швидко обміняти право власності на картки за допомогою простої транзакції Ethereum.

NBA Top Shots

NBA Top Shot – партнерство між НБА та Dapper Labs, блокчейн-компанією, яка має історію дуже торгуваних ринків збуту – це, в найпростішому поясненні, інтернет-форум для торгівлі віртуальними баскетбольними картами. Вболівальники можуть купувати та продавати відеокліпи своїх улюблених гравців, які називаються “моментами” останніх сезонів.

NBA Top Shots – це, безсумнівно, одна з найпопулярніших платформ для NFT, побудована на блокчейні FLOW.

Це нова концепція, коли різні моменти з різних ігор НБА фіксуються, а потім карбуються в NFT. Існують різні токени з різною рідкістю.

Наприклад, деякі моменти карбуються лише в декількох NFT, а інші – у тисячі. Ось чому деякі з них стрімко зростають, оскільки інвестори “заливають” грошима ринок, щоб ними володіти.

Що найцікавіше, платформа швидко зросла і стала однією з найбільш розкручених, і на кожну нову віртуальну колекцію карток одразу є тисячі людей у ​​списку очікування, готових купити.

OpenSea Marketplace for NFTs

Нарешті, варто згадати OpenSea Marketplace, що дозволяє будь-який NFT виставляти на аукціони на платформі. OpenSea діє як децентралізований ринок, де торгівля відбувається за допомогою смарт-контракту. Це дозволяє торгувати понад 200 типами NFT, включаючи CryptoKitties, мистецтво SuperRare, карти Gods Unchained і навіть доменні імена Ethereum.

Як придбати NFT?

Тепер, коли ви знаєте, що таке NFT, давайте подивимося, як їх можна придбати. По-перше, є кілька дуже популярних торгових майданчиків, які швидко зростають на NFT. Один з них – OpenSea, а інший – Rarible.

Давайте подивимося, як придбати NFT на OpenSea. Щоб використовувати їх обох, вам потрібно підключити гаманець, сумісний з ERC-721, такий як MetaMask.

Так виглядає розділ категорій платформи. Як видно зліва ви можете знайти різні колекції, які, як правило, зараз найбільше в тренді.

Під кожним NFT можна побачити, скільки часу залишається до завершення аукціону. У цьому прикладі ми натискаємо на перший доступний NFT – Wrapped MoonCat.

Так виглядає конкретна сторінка купівлі NFT: перед вами вся необхідна інформація, що включає історію цін (якщо є торгові дані), автора, опис NFT, а також поточні пропозиції нижче. Ну і доступні два варіанти.

По-перше, ви можете придбати NFT безпосередньо за ціну в лістингу. У цьому випадку це 0,9999 ETH. Однак якщо ви хочете взяти участь в аукціоні, вам потрібно «зробити пропозицію», натиснувши відповідну кнопку. Якщо ваша пропозиція буде прийнята, з рахунку списані гроші, і ви отримаєте NFT в обмін на ETH.

NFT і не тільки. Замість висновку

Отже, як NFT вдалося отримати певну вартість (навіть цінність)? Це те саме, як запитати, чому конкретна картина оцінюється в 1000 євро. Або чому ви платите 1000 доларів за фізичну картину, яка також може бути підробкою, якщо ви можете володіти цифровою картиною, будучи єдиним власником, і можете довести її автентичність.

Зрештою, вартість NFT залежить від того, скільки грошей за нього готові заплатити, як і за будь-який предмет колекціонування. Цінність не властива самому об’єкту, а скоріше присвоюється людьми, які вважають його цінним. По суті, цінність – це спільна віра.

Цікаво також зазначити, що деякі конкретні NFT абсолютно неочікувано “вибухнули” у ціні. Наприклад, NFT “Перших 5000 днів” від Beeple продали за колосальні 69 мільйонів доларів.

На закінчення – за останні роки токени NFT набули величезної популярності, оскільки вони є доказом власності та автентичності як цифрових, так і фізичних предметів. Крім того, NFT дозволяють користувачам без проблем передавати право власності, усуваючи шахрайство та підробки. Як довго це триватиме? Покаже час.