Додому Загальне Емоції в торгівлі на валютному ринку: чому так важливо вміти їх контролювати

Емоції в торгівлі на валютному ринку: чому так важливо вміти їх контролювати

729

Існує думка, що для досягнення успіху на валютному ринку найбільш важливий талант до торгівлі та здобуті практичні навики в цій сфері. Проте статистика говорить дещо інше: психологія та емоції трейдера забезпечують 60 % успішності на валютному ринку. Саме вміння їх контролювати дозволяє досягнути результату, що не завжди вдається навіть тим, хто створив ідеальну стратегію, але не вміє стримуватися, проявляти терпіння і є надто азартним.

 Боязнь, бажання швидкого збагачення, бурхливий запал з швидким перегоранням – однозначно не те, що потрібно біржовому гравцю. Часто ті, хто керується подібними емоціями, занадто швидко закривають угоди, боячись втратити гроші, чи навпаки затягують їх, бажаючи отримати більше чи відіграти втрачене. Кінцевий результат один – розчарування та нерідко втрачений капітал.

  Психологи інтегрували моделі компетенції у вивчення емоційної поведінки трейдерів валютного ринку і отримали схему п’яти стадій, які проходить кожен біржовий гравець.

1.  Неусвідомлена некомпетентність

 З цієї стадії починається діяльність будь-якого новачка на валютному ринку. Спочатку він реєструється в брокерській компанії, вносить стартовий капітал і починає відкривати угоди, використовуючи реальний рахунок. Варто сказати, що його знання про Форекс обмежені твердженням: тут можна заробити реальні гроші за короткий час. Такому трейдеру-початківцю невідомі торгові стратегії, принципи ризик-менеджменту. Керується він виключно емоціями, тому доволі швидко може «злити» свій депозит. Як результат: втрачені кошти і негативна думка про Форекс. Після подібного досвіду біржовий гравець може або піти з валютного ринку, або перейти у наступну стадію.

2. Усвідомлена некомпетентність

 Ті, хто після невдалого досвіду все ж залишаються на Форексі, починають розуміти: валютний ринок – це не казино, де достатньо азарту та удачі. З цього моменту новоспечений біржовий гравець починає вивчати, аналізувати, пробувати можливі торговельні стратегії. Тепер йому починає здаватися, що все вдасться, адже у нього в озброєнні є певні знання. Проте прибуток не з’являється, а навпаки – є нові збитки, які трейдер для себе пояснює невдало вибраною стратегією. На другій стадії новачок думає, що обравши правильну, все у нього вийде, і він стане багатим завдяки Форексу.

3. Пробудження

Це третя стадія, яку проходить той біржовий гравець, що не зневірився після другої. До цього моменту він вважав, що для успіху потрібно небагато. Але зараз починає розуміти: отримати прибуток допоможе його відношення до ринку та психологія. Для нього відкривається істина: трейдинг є серією операцій, серед яких є і успішні, і збиткові, а прибуток – це очікувана подія, тому відкривати угоду варто саме тоді, коли торгова система подає про це сигнал.

Читайте також:  Обираємо надійну брокерську компанію

4.  Усвідомлена компетентність

Одна з найважливіших стадій, адже саме в цей момент до трейдера приходить усвідомлення того, що на торгівлю впливають емоції. У нього вже немає страху, тому біржовий гравець почуває себе більш впевнено при відкритті угод. Він використовує перевірені стратегії, а не піддається азарту. А найголовніше – навіть збиткові угоди не збивають його зі шляху до наміченої цілі. Втрата грошей трактується як один з робочих моментів, що є обов’язковим при стратегії управління капіталом.

5. Неусвідомлена компетентність

 Остання зі стадій оцінюється як верхів’я кар’єри біржового гравця. На цей момент у нього вже є достатньо знань і досвіду, а головне – він навчився самодисципліни і позбувся емоційної складової торгівлі. Крім того, йому вже не важко дотримуватися торгової стратегії, адже це йде на автоматі.

 Досягнути п’ятої стадії за короткий час неможливо. Неусвідомлена компетенція приходить в результаті довгої роботи над собою і практиці в торгових операціях.

Як досягнути емоційної холодності

 Для того щоб керувати емоціями, варто дотримуватися декількох важливих принципів, а саме:

  • Встановлення чітких і реальних цілей. Встановивши певні пріоритети, кожен раз при виникненні збитків, потрібно згадувати про них. Саме фіксація націлях дозволить контролювати емоції навіть у найскладніші моменти на валютному ринку. А думки про те, як їх досягти дають можливість відволіктися від неприємних моментів.
  • Контроль емоцій. Холодний розрахунок  і продумані дії дуже значимі для торгівлі на валютному ринку. Надзвичайно важливо не боятися і не піддаватися бажанню заробити більше сумнівними методами. Щоб контролювати емоції було легше, необхідно заздалегідь зазначити для себе параметри торгових операцій і, відкриваючи позицію, дотримуватися їх.
  • Сприймання трейдингу як серйозного способу заробітку. Торгівля на Форексі – це не гра, а бізнес. Саме тому бізнес-план з чітко прописаними пунктами – невід’ємна його частина. Важливо включити в нього всі, навіть найдрібніші моменти, в тому числі: незначні витрати, способи подолання негативних емоцій. План дозволяє вчасно виявити недоліки і встигнути їх виправити.

Що дає управління емоціями в трейдингу

 Управління емоціями при торгівлі на біржі – один з китів успіху, і це підтверджено досвідом досвідчених трейдерів. Холодна голова, виваженість дій, виключення гарячкових рухів – все це дає можливість легко адаптуватися до будь-яких змін на ринку, продовжуючи працювати за своїми правилами, і в кінцевому результаті отримати бажаний прибуток.