Сміливе порівняння крипторинку і фінансових бульбашок. Чекати зростання біткойну?

Багатьох учасників криптовалютного ринку напевно цікавить, коли ж закінчиться ведмежий цикл на ринку криптовалюти і знову почнеться вибухове зростання, як в 2017 році.

Наприклад, Майк Новограц вважав, що підйом на ринку почнеться на початку 2019 року, а головним його драйвером стане прихід інституційних інвесторів. Партнер Blockchain Capital Спенсер Богарт був впевнений, що біткойн вже майже досяг дна, а значить фаза зростання дуже близька.

Відомі постаті зі світу криптовалюти роблять часом дуже сміливі прогнози. Наприклад, венчурного інвестора Тіма Дрейпера, здається, і зовсім не турбує поточна стагнація: він переконаний, що протягом найближчих 15 років капіталізація ринку криптовалюти досягне 80 трильйонів доларів США.

Пропонуємо до вашої уваги матеріал, в якому проводиться паралель між ситуацією на криптовалютному ринку і найбільшими фінансовими бульбашками в історії світової економіки. Тут є також спроба визначити поточну фазу економічного циклу, в якій імовірно знаходиться біткойн.

Циклічність в світовій економіці

Ситуація на ринках періодично повторюється і це можна виявити як в локальних закономірностях на цінових графіках, так і в тривалих макроекономічних циклах. Коливання економічної активності у вигляді спіралей, що складаються з спадів і підйомів, були описані ще в кінці XIX – першій половині XX століть.

Серед головних елементів теорій циклічності можна виділити :

 • короткострокові цикли Китчина (період 2 – 4 роки);
 • середньострокові цикли Жюгляра (7 – 11 років);
 • ритми Коваля (період 15 – 25 років);
 • довгі хвилі Кондратьєва або К-цикли (період 48 – 55 років).

Причиною виникнення циклів в економіці можуть служити різні обставини: поява нових технологій, зміна цін на сировину, форс-мажорні ситуації (як-от пандемія Covid-19 до прикладу), сезонні фактори, безробіття і багато іншого.

Незалежно від цих змінних, всі економічні цикли мають схожу структуру і складаються з наступних фаз:

 • підйом (пожвавлення, експансія)
 • пік (вища точка економічного підйому)
 • спад (рецесія, криза)
 • дно (депресія)

Циклічність є формою прогресивного розвитку. Тому, незважаючи на зміну фаз, для довгострокової перспективи характерна тенденція зростання:

Цикличность рынка

Одна з різновидів циклічного розвитку носить назву «економічний міхур». Яскраво виражений цикл на основі параболічних фігур, маніпулятивним ціновим підйомом перед піком привертає увагу багатьох учасників ринку, ЗМІ, політиків і мейнстрім-економістів.

Бульбашки мають схожі з більшістю економічних циклів фази. Однак їх структура дещо інша:

Жизненный цикл финансового пузыря

Нижче проілюстровано цей життєвий цикл на прикладі міхура доткомів .com (кінець 1990-х – початок 2000-х):

График пузыря доткомов 1996-2016

Бульбашки, як правило, виявляються тільки пост-фактум, після раптового падіння цін. Таке падіння відомо як “схлопування міхура”. При цьому, дуже важко на перших порах відрізнити – це біржовий міхур, що розрозстається, чи звичайний бичачий тренд.

Міхур – лише один з видів економічного циклу. Після його завершення, відбувається повернення до середнього значення тенденції зростання. Природно, це відбувається за умови, що актив представляє якусь цінність, а не є, наприклад, схемою Понці .

Порівняння з найбільш відомими бульбашками в історії

Багато відомих особистостей не раз називали біткойни і криптовалютний ринок в цілому міхуром і навіть пророкували їм неминучий крах. Якщо з першою частиною все очевидно, то з другою – складно погодитися.

В якійсь мірі поява економічного циклу у вигляді міхура на графіку активу є перевіркою останнього на міцність. Якщо актив дійсно затребуваний і життєздатний, то ця перевірка буде пройдена, і після здування ринок перейде до наступної стадії – підйому.

Незважаючи на ведмежий тренд, що тягнеться з початку року, і змінюється виснажливим Флетом, довгострокова тенденція зростання все ж є.

В історії світової економіки бульбашок було досить багато. Перелічимо найбільш відомі з них в хронологічній послідовності:

Наиболее известные пузыри в мировой экономике

Часто подібні бульбашки ставили хрест на багатьох торгованих активах. Що стосується життєздатних активів, то гіперволатильность, обумовлена, як правило, маніпуляціями з боку цінових спекулянтів, в результаті закінчувалася. Дно долали, і ринок переходив у фазу зростання.

Приклад – графік динаміки ціни тройської унції срібла протягом останніх 100 років:

График динамики цены тройской унции серебра

Головне питання: ми вже досягли локального дна чи ні?

Для багатьох зараз найважливішим і складним питанням є визначення поточної фази криптовалютного ринку. Ми вже досягли локального дна або воно знаходиться ще нижче?

Читайте також:  Криптодайджест: Біткойн готує сили для росту

Спробуємо проаналізувати попередні кризи. Зрозуміло, аналіз дозволить зробити лише деякі припущення.

Так, з точки зору амплітуди і темпу зростання циклу, біткойни вже давно подолали навіть тюльпаноманію:

Амплитуды и темпы роста цикла

Однак спробуємо порівняти графік біткойну з останніми економічними бульбашками. Найближчий за часом і найбільш схожий по суті і причини виникнення (технологічної) – це крах доткомів (.com). Індекс NASDAQ тоді втратив 78% за 30 місяців, показавши канонічну структуру міхура:

Индекс NASDAQ

Економічний міхур в Японії в 1990-х також показав зниження на значення порядку 80%. Якщо взяти цю цифру як орієнтир, то виходить цікава картина.

На графіку BTC/USD, подібне зниження повинно вивести котирування в район $ 4000.. А якщо розглянути крипторинок по загальній його капіталізації, то воно повинно знизитися з $830 млрд до $165 млрд. У минулому місяці капіталізація вже опускалася нижче $190 млрд, так що можливо дно поточного циклу ближче, ніж здається.

График BTC/USD 2017-2018

Ще один фактор, який підтверджує можливе наближення до закінчення ведмежого тренда – це так званий compound fulcrum – досить рідкісний патерн теханалізу.

Відомий трейдер і аналітик Пітер Брандт зазначив , що цей патерн може формуватися, коли ринок вже майже досяг дна. Він являє собою «голову і плечі», які формуються після тривалого зниження ціни.

Паттерн compound fulcrum на недельных свечах. Медь, 1970-ые.

Також цей патерн іноді закінчується фінальною «ведмежою пасткою», після якої починається розтягнутий в часі тренд на підвищення.

На графіку це може виглядати наступним чином:

Медвежья ловушка

Зв’язок криптовалюти з традиційними ринками

Згідно з даними Sifr Data, кореляція криптовалюти з класичними ринками практично нульова. Коефіцієнт кореляції між головними бенчмарками криптовалютного і фондового ринків (біткойни та індекс S&P500) за рік становить 0,04. Іншими словами, залежності майже немає.

Коэффициент корреляции криптовалют с традиционными рынками

Але є дві сполучні точки – 6-е лютого і 11-е жовтня. В обох випадках фондовий ринок починав безпричинно падати, після чого падіння починалося і на криптовалютному. У першому випадку це призвело до обвалення котирувань BTC/USD з $12 000 до $6000, потім величезна волатильність відразу ж допомогла відновитися назад.

Волатильность биткоина

На аналогічному обвалі в жовтні ціна біткойну просіла всього на 4%, а ось альткойни втратили одномоментно більш 10%.

Так що ж тут спільного? На перший погляд може здатися, що практично нічого. Однак, якщо міркувати з точки зору інституційного інвестора, то картина трохи прояснюється. Більшість великих інвесторів на криптовалютному ринку сприймають біткойни як ризиковий актив.

Таким чином, в разі появи кризової ситуації на традиційному, регульованому ринку, криптовалюта стане тим активом, від якого з метою хеджування і зниження загальних ризиків інвестори позбудуться в першу чергу. Тому той факт, що 11 жовтня не відбулося аналогічного зниження, як у лютому, говорить про те, що на крипторинку стало дещо менше інституційного і спекулятивного капіталу.

Додатково можна зробити висновок, що через різної динаміки падіння, інвестори набагато більше довіряють біткойнам, ніж навіть самим ліквідним альткойнам.

Підсумки!

 1. На ринку криптовалюти періодично виникають бульбашки, які є звичайною частиною економічного циклу.
 2. Неможливо напевно визначити поточну фазу циклу. Однак з певною часткою ймовірності можна відзначити, що ринок наближається до дна, а значить через деякий час тенденція зміниться. При цьому новий тренд, швидше за все, не буде високоволатильним або параболічним, а відносно спокійним.
 3. Крипторинок залежний від світового фінансового ринку. Це означає, що ймовірний початок нової глобальної кризи стане для нього серйозним випробуванням.
 4. У криптоіндустріі досить багато ризиків. Наприклад:
  • періодична підозріла активність сайтів на Bitfinex і ситуація навколо Tether;
  • приховані уразливості мережі або їх поява в наступних оновленнях;
  • зниження рентабельності Майнінгу;
  • загроза з боку квантових комп’ютерів і т. д.

Будь-який з цих факторів може призвести до чергової хвилі панічних розпродажів або ще більш сумних наслідків. Їх необхідно розглядати як потенційні джерела системного ризику.

Однак перспективи зростання криптовалютного ринку вже зараз виглядають набагато масштабнішими перерахованих ризиків, адже регуляторне і суспільне визнання сприятиме ще більш бурхливому зростанню криптоактивів, ніж той який ми спостерігали в 2017 році.

Олександр Столичний
Професійний підхід до інвестицій і біржової торгівлі. Незалежний аналітик. Вірить технічному аналізу більше, ніж новинам. Редактор "SellBuy"
spot_img

More articles

spot_img

Останні статті