Як і коли вчити дитину грошам і фінансової грамотності?

👪 Усі батьки розуміють, що дитину потрібно вчити поводитися з грошима, але далеко не кожен уміє це робити грамотно. Перше, чому треба навчити дітей: ставитися до грошей спокійно. Тобто, без зайвого піетету та поклоніння. Але не можна також допускати легкості та зневаги, оскільки гроші – це частина нашого життя, хоч і не найважливіша.

У 4 – 6 років малюка треба навчити розрізняти монетки, пояснити, що, купуючи товари зі знижкою, можна заплатити менше грошей. До дня вступу до школи дитина повинна знати, що гроші друкують спеціальні підприємства, їх платять за виконану роботу, а витрачаються вони на продукти, комп’ютер, гарячу воду, атракціони тощо.

Поясніть дитині, що щастя не залежить від грошей. Не дозволяйте собі ходити по дому із сумним виглядом, просто тому, що у вас не вистачає грошей. Не подавайте своїй дитині поганий приклад. Покажіть, що приємні відчуття можна отримати від прогулянки з друзями, полуничного морозива, цікавого кіно тощо.

Як правильно вчити дитину грошам

Як прищепити дітям правильне ставлення до грошей:

 1. Дати можливість самостійно заробляти.
  Наприклад, допомогти зробити щось для роботи батька, наприклад щось перенести, розсортувати або іншу дрібну роботу, яка буде посильна дитині. Так вона відчує себе самостійнішою, зрозуміє, що заробляти цікавіше, ніж отримувати гроші ні за що.
 2. Купити скарбничку.
  Нехай дитина розділить готівку на дві частини — менше та більше. Маленька частина піде на задоволення – цукерки, іграшки, блискітки, камінці. А другу частину потрібно покласти в скарбничку на якусь конкретну мету.
 3. Навчіть дитину не піддаватися рекламі.
  Вона повинна зрозуміти, що реклама існує якраз для того, щоб дитина негайно захотіла купити товар, і не важливо, потрібна вона чи ні, не проводячи порівнянь з іншими можливостями.

Як вчити дітей поводження з грошима

«Навіть малі діти ставляться до особистих засобів із великою відповідальністю. Краще видавати їх не щодня, а одразу на тиждень чи на місяць – це привчить раціонально розподіляти бюджет.

Чудовим майданчиком для першої практики спілкування із грошима є супермаркет. Там можна спокійно вивчати цінники, використовувати всілякі акції та знижки. Подорож магазином виробляє у дитини терпіння. Адже не все можна купити в один момент. Іноді доводиться чекати та вчитися порівнювати свої бажання з реальними можливостями.

Розкажіть своєму чаду про роботу банку. Мері Хант, автор книги «Виховуючи фінансово впевнених дітей», вважає, що у 10-річному віці дитині можна відкрити ощадну книжку, пояснити принцип нарахування відсотків та дозволити їй самостійно керувати вкладом.

Не приховуйте від дитини життєву правду. У міру дорослішання розповідайте про кредити, податки, заборгованості, іпотеку. Хант каже:

«Вони зрозуміють. Наша робота як батьків дати їм коріння та крила, щоб вони могли вижити та процвітати у реальному світі».

Навчання грошам до 6 років

Засновник корпорації «Sony», Масару Ібукі, у своїй книзі висловив думку, що «Після трьох уже пізно». Усі життєві принципи закладається з раннього дитинства і все життя. І змінити це практично неможливо. Дехто вважає – починати треба з двох років. А вже з 4-5 років діти здатні відрізняти розумні бажання від капризів та забаганок.

У одна з найпотужніших фінансових корпорацій щорічно витрачає величезні суми в розвитку фінансової грамотності дітей. Знаменитий мультсеріал «Вулиця Сезам» спільно з корпорацією розповідає про сутність грошей, їх можливості та способи використання.

Ще чотири поради:

 1. Пограйте з дитиною в магазин, використовуючи спочатку намальовані гроші, а потім справжні монетки. Попередньо вимийте їх та поясніть, що гроші дуже брудні.
 2. Для 5-6 річної дитини зробіть ксерокси справжніх купюр, можна навіть різних валют, щоб показати, що в різних країнах різні гроші. Заодно буде шанс поговорити про географію, історію.
 3. Покажіть дитині в магазині, як ви розраховуєтеся на покупку. Спочатку разом перерахуйте решту, заберіть у гаманець спочатку паперові купюри, а потім монетки.
 4. П’ятирічну дитину можна відправити одного в найближчий кіоск, якщо вона не проти, а самі спостерігайте здалеку. Нехай купить хліб чи булочки для всієї родини.

Навчання грошам з 6 до 12 років

Дитина пішла до школи і в її розпорядженні кишенькові гроші. Вона сам вирішує, на що витратить нехай крихітну, але таку реальну суму.

На цьому етапі дитина навчається планувати свої витрати. А ще – чинити опір нав’язливій рекламі, яка переконує, що без цієї крутої річ ну просто неможливо бути «повноцінним». Тут дуже до речі виявляться навички, здобуті в ранньому дитинстві – порівняти та вибрати найкраще.

Цікаву новацію запровадили в Австралії. У тамтешніх школах офіційно діє спеціальна валюта – «біг баки» та «еконодолари». Шкільні гроші можна заробити різними способами: збирати алюмінієві банки, облагороджувати класи, брати участь у приготуванні обідів. Крім того, постійно проводяться ярмарки власноручно створених виробів, які продають саме за шкільну валюту.

Тобто австралійські школярі привчаються працювати та заробляти та грамотно розпоряджатися заробленим. А щоб уникнути непотрібних ексцесів, на допомогу покликана штучна валюта. Але на неї можна виміняти і цілком цінні речі, що варті реальних грошей. Наприклад, новий телефон. Понад те, у кожному школі є власний банк, куди можна покласти зароблену «валюту» під відсотки. А можна звернутися за позикою під комерційний проект, попередньо надавши хоча б простенький бізнес-план. Співробітники банку одержують зарплату. Загалом усе як у дорослих.

Читайте також:  Топ-8 фінансових звичок для Нового року

Цей час – шкільний – має ще одну серйозну особливість. Дитина навчається, отже, працює. А за працю платять гроші. У зв’язку з цим у багатьох сім’ях практикують грошове заохочення за добрі оцінки.

Чи можна платити за добрі оцінки?

Психологи кажуть, що у деяких випадках можна заохотити школяра грошима, наприклад, за п’ятірку в чверті. Але дитина швидко звикає до цієї схеми, і одного разу ви ризикуєте почути відмову з мотивацією про малу оплату. Тому навіть за наявності певної оплати за працю мають залишатися і безкоштовні сімейні обов’язки.

Хоч би які поради не давали психологи, це питання – платити дитині за навчання чи ні – кожен вирішує для себе сам. Залежно від власних понять та переконань, цінностей та уявлень про хороше та неприпустиме. Ми ж радимо тільки пояснювати про важливість саме знань, а не отримання оплати.

Гроші та підлітки

За гроші можна придбати багато чого — хорошого і поганого і проконтролювати підлітка на предмет його витрат практично неможливо. Принижений та ображений підліток може почати «добувати» гроші неприйнятними способами.

Уся тонкість – якраз у оптимальній сумі. Небагато, але й немало. Видавати гроші максимум 2 рази на місяць, не частіше. І не спонсорувати підлітка додатково, якщо у нього станеться “нестача”.

Грандіозний експеримент провели вчені Нової Зеландії. Вони опитали 3000 хлопчиків та дівчат 14-15 років. І отримали такі результати: чим більша сума кишенькових грошей, тим вищі шанси, що підліток буде балуватися цигарками. Закономірність залізна – тютюнова залежність безпосередньо підпорядковується величині кишенькових грошей.

Підлітковий вік – час перших самостійно зароблених грошей. У будь-якій праці немає нічого ганебного та принизливого. І якщо доросла дитина виявив бажання підзаробити, потрібно з ентузіазмом заохотити її. Спочатку важливо допомогти дитині не «вляпатися» в сумнівні схеми, особливо в інтернет, де дуже добре орієнтуються підлітки, а шахраїв водиться непомірно багато. І звичайно, простежити, щоб ударна трудова діяльність не завадила головному навчанню.

Кишенькові гроші

Автор книги “Виховуючи фінансово впевнених дітей” Мері Хант пропонує давати кишенькові гроші з шести років – по 6 доларів на тиждень і щороку збільшувати суму на 1 долар. Вийде, що 15-річний підліток отримуватиме 15 доларів на тиждень.

Спочатку можете видавати кишенькові гроші щодня, а до 12 років – один раз на три дні. Не варто давати гроші раз на місяць. Так за тиждень дитина залишиться без грошей.

Підліткам перші гроші видавайте раз на тиждень, потім – раз на 2 тижні, і лише потім – раз на місяць. Так підліток навчиться без зривів планувати витрати, щоби грошей вистачило на більший термін.

Німеччина взагалі узаконила кількість кишенькових грошей для дітей на тиждень:

 • до 6 років – 50 центів
 • у 7 років –1,5 – 2 євро
 • у 10 років – 10 – 12 євро
 • у 13 років – 15 – 20 євро
 • у 15 років – 25 – 30 євро

Якщо німецька дитина отримає меншу суму, ніж їй належить, то вона має право подати на батьків скаргу та батьків оштрафують.

Цікаво, що 60% грошей, незалежно від класу, учні витрачають на солодощі та солодкі напої, а решта 40% – на мобільники.

Як не допустити заздрощів до багатіїв?

Завжди зустрінуться люди багатші за вас. Як пояснити дітям ситуацію, не принижуючи їх переваги? Дотримуйтесь правил:

 1. Не оминайте це питання. Маленьких дітей легко переключити на іншу тему: “Та що там велосипед! Ось ми завтра до зоопарку підемо». Підліткові 12–13 років можна сказати – «Заздрість нічого не змінить. Подобається цей велосипед – давай разом подумаємо, як найшвидше заробити на покупку».
 2. Підкреслюйте сімейні досягнення: бабусині пироги, татовий футбол, катання на лижах… Діти люблять хвалитися вчинками більше, ніж одягом чи іграшками.
 3. Підходьте розумно до довкілля. Не перенапружуйтесь на роботі, влаштовуючи синочка в елітну школу. Найімовірніше, він буде соромитись і соромитися своїх дешевих кросівок, одягу чи китайського портфеля.

Як наслідок

Взаємини з грошима починаються у ранньому віці і продовжуються все життя.

Щоб цей тривалий зв’язок приносив задоволення і радість, а не проблеми та прикрості, потрібно щодня готувати дитину до дорослого життя.

Мрія та мета батьків – виростити дитину щасливою та успішною, у тому числі й фінансово. Для цього потрібно вкладати та вкладати – емоції, час, гроші, нарешті. І принагідно пояснювати і пояснювати – звідки береться, куди може пропасти і для чого все це потрібно.

Вікторія Тарнова
Вікторія Тарнова
Прихильник довготривалих торгів та надійних стратегій. Незалежний аналітик. Вважає криптовалюти меккою для інвестора. Редактор "SellBuy"
spot_img
spot_img

Останні статті